Etkili SEO İçin Web Sitelerinin Dikkat Etmesi Gereken En Temel 3 SEO Kuralı

Etkili SEO çalışması yapmak eskiden çok kolaydı. Bir anahtar kelime yükleyeyerek sitenize binlerce tıklamanın gelmesini sağlayıp anında sonuçları görebilirsiniz. Artık o günler tarihe karıştı!

Google, çok hızlı gelişen web dalgasıyla beraber SEO hileleri ile mücadele ve internette arama yapanlara en iyi sonuçları aldıklarından emin olmak adına Panda, Penguin ve Hummingbird algoritması güncelledi. Ardından ortaya çıkan bir SEO trendi başladı. Bu trendler ile birlikte Google bugün 200 farklı parametre ile website sıralaması yaptığını belirtti.

Aşağıda sizelere, Seo yenilikleri ile beraber gelen ve SEO konusunda başarılı olmak isteyen tüm websitelerin dikkat etmesi gereken en önemli 3 SEO kuralını anlatacağım. Sadece 3 tane kural. Çok az değil mi bu sayı diyenleri duyar gibiyim. Anlatacağım basit SEO kuralları kısa olsa da uygulaması malesef hem zaman alıcı hem de özveri gerektirmektedir. Yeterince merak ettiyseniz artık neymiş bu en önemli 3 SEO kuralı bakalım.

 1. Etkili Seo İçin İlgi Çekici İçerik Oluşturma


  İlgi çekici içerik, websitemize doğal olarak yazdıklarımız ile alakalı geri bağlantılar oluşturur. İçerik, bir blog yazısı, bir resim, video ya da herhangi bir şey olabilir. Ancak, yalnızca içerik oluşturma amacıyla eski çöpleri eşelemeyin ya da başka websitelerinden aldığınız kopya içerikleri kullanmayın. Bunun yerine insanların yararlı veya eğlenceli bulduğu konularda ve sosyal medyada bağlı oldukları insanlarla paylaşmak isteyecekleri ilgi çekici içerikler olmalıdır. Kısacası; yazılarınız, resimleriniz veya videolarınız cevap bulunması istenen sorulara tam ve en iyi şekilde cevaplar veren kaliteli içerikler olmalıdır.
 2. Etkili Seo Çalışmasında Sosyal Medyayı Aktif ve Etkili Kullanma


  Kaliteli İçeriklerinizi Paylaşın
  Kaliteli ve özgün bir içerik yazdın diyelim. Malesef bu içerik ne kadar etkili olursa olsun hemen binlerce tıklama almıyor. İçeriğimize yeterince güveniyorsak sizi takip edenlere içeriğinizi daima tanıtın. Ne kadar çok insan retweet yapar, yorum yapar, beğenir ve paylaşır ise o kadar çok popüler olur ve alakalı aramalarda, arama motorları içeriğinizi görüntülemeye başlar. Zaten SEO amacı arama motorlarında web sitemizin üst sıralarda çıkması değil mi?
  Kaliteli İçeriklerinizi SEO Uzmanlarına Ulaştırın
  Oluşturduğunuz içerikleri, içeriğiniz ile alakalı pazar liderlerine ulaştırmak için çaba harcayın. İçeriğinizi sizin için paylaşıp paylaşamadıklarını görün. Onların beğenmesi ile bilgileriniz yepyeni bir kitleye ulaşabilir.
  İçerikleriniz İle İlgilenen Kitleye Ulaşın
  Websitenizin aramalarda üst sıralarda gözükmesi adına yaptığınız Seo çalışmanızın başarılı olması için erişiminizi artırmaya çaba gösterin. Bunu salt takipçi sayısı olarak görmeyin lütfen. Sektörünüzdeki insanları ve paylaştığınız içeriği ilginç ve yararlı bulabilecekleri kişileri izleyin. Arama motoru için önemli olan oluşturduğunuz içerik ile gerçekten ilgilenen ve ondan yararlanmaya çalışan kişilerin fazla olmasıdır yoksa takipçi sayısının fazla olması hiçbir anlam ifade etmez.
 3. Etkili Seo İçin Etkili Linkler (Bağlantı)


  Web sitesine gelen tüm bağlantıların alakalı ve yetkili sitelerden geldiğinden ve giden bağlantıların da yine alakalı ve yetkili web sitelere gittiğinden emin olun. Ne demek bu? Hemen açıklayayım:
  Web Sitesine Gelen Kaliteli Linkler
  Web sitenize gelen link veya bağlantı için koşacak olursak; örneğin Web Tasarım Nedir? konusu ile alakalı harika bir içerik oluşturdunuz diyelim. Bu içeriğinize, Web site tasarım konusunda etkili ve google aramalarında ilk sırada çıkan güvenilir bir siteden link yani bağlantı almış olmanız web sitenizin SEO değerini arttırır. Bunu referans olarak düşünebiliriz aslında. Google’ın güvendiği bir web site sizin web sitenize güvenip bağlantı veriyorsa Google’da onu referans alarak size güvenmeye başlar.
  Web Sitesinden Diğer Web Sitelere Giden Linkler
  Giden bağlantı acısından konuşacak olursak; örneğin sitenizde “WordPress İle Website Tasarımı” konusunda bir yazı yazıyorsunuz diyelim. Burada sizin bilginiz dışında “WordPress İle Website Tasarımı” hakkında wordpress.org/new sitesinden bir bilgi kullandınız. Bunu wordpress.org/ ‘a bağlantı vererek yapmak yine SEO açısından önemli avantajlar sağlayacaktır. Cünkü Google WordPress konusunda WordPress.org’a güvenir dolayısıyla oradan bilgi aldığınız için websitenize de güven duyar veya duymaya başlar.
  Tıpkı sosyal medya da olduğu gibi bağlantı konusunda da link sayısından ziyade kaliteli link sayısı önemlidir. Kötü içeriğe sahip, güvenilir olmayan websitelerden binlerce link alsanız dahi bu websitenize SEO anlamında iyi değil üstelik daha da kötü sonuçlar getirecektir.
  Bununla birlikte güvenmediğiniz karşılıklı link programlarına KATILMAYIN.

Etkili SEO ile Yapılacakların Özeti

Bu 3 basit SEO taktiğini kullanarak web sitenizi adım adım ve itina ile inşa ederseniz, bu gibi link programlarına para vermeye gerek kalmadan Google mutlaka web sitenize ulaşacaktır. Belli süre sonra da web siteniz mutlaka hakettiğiniz sıralamaya ulaşacaktır.

Özet olarak Etkili ve Başarılı Seo ‘da yapmamız gereken en önemli 3 kural; öncelikle ilgi çekici, merak uyandıran ve toplumun bir kısmının öğrenmek istediği kaliteli içerikler oluşturmak. Oluşturduğumuz bu içerikleri sosyal medya ile bu konuda yetkin kişilere ve konuyla alakalı kitlelere ulaştırmak. Son olarak ulaşılan yetkin kişi veya kurumlardan bu konuya bağlantı yani backlink almak ve güvenilir kaynaklardan aldığımız bilgiler için de bu kaynaklara link yani bağlantı vermek.

Şimdi aşağıdaki resmi inceleyip aralarında ki ilişkiye de bakmaya çalışalım.

Etkili Seo için dikkat edilmesi gereken en önemli 3 ana kural
Etkili Seo için en önemli 3 temel kural

Kaliteli İçerik Nasıl Oluşturulur?

 • Düzenli olarak içerik araştırması yapan ve özgün içerikler üreten bir yetkili olmalı veya tutulmalıdır.
 • Kullanışlı, websitesine özgü ve konu ile alakalı bilgilendirici yazılar, resimler ya da videolar düzenli bir şekilde oluşturulmalıdır.
 • Google yazarlığını kullanarak içerik oluşturmaya çalışmalıdır. Yazı sahiplenilmelidir. Böylece google yazının özgün olduğuna daha fazla emin olabiliyor. (Google yazarlığı konusunda şuan herhangi bir yazım olmadığı için bu konuyla ilgili şimdilik buradan bilgi alabilirsiniz.)

Sosyal Medya Nasıl Etkili Kullanılır?

 • İçerik ilgili konu uzmanları ile paylaşılmalıdır. Geri dönüt almaya çalışmalıdır. Kendinizin eleştirmesini isteyin. İçerik beğenildi ise paylaşması istenebilinir.
 • Düzenli olarak paylaşım yapılmalı sürekli göz önünde bulunulmalıdır.
 • Elinizden geliyorsa eğer işinizle ilgili organizasyonlar düzenleyin ya da düzenlenen organizasyonlara mutlaka katılın. Bunları sosyal medya hesaplarınızdan duyurun ve paylaşın.

Kaliteli Linkler Nasıl Oluşturulur?

 • Gerçekten güvenebileceğiniz satıcılara ve tedarikçilere ulaşmalıdır.
 • İçerikle ilgili dernek veya topluluk gibi web sitesi veya sosyal medya oluşumlarına katılmalıdır.
 • İçeriğiniz ile benzer konusu olan yüksek kalitede bloglar seçilip link verilmelidir.

Websiteleri İçin Başarılı Seo Başlangıç Rehberi Özeti

Gördüğünüz gibi seo konusunda websitenizin başarılı olması aslında çok karmaşık değil. Sadece bu 3 Basit Seo kuralını uygulamak sektörde ki büyük firmalar ile baş etmek için yetmez ise de inanın en büyükler dışında ki bir çok firmanın önüne geçirecektir. Arama motoru optimizasyonu için düzenli çalışma en önemli etkiyi sağlayan şeydir bence. Kolay ama uzun uğraşlar gerektiren bu adımlar ancak sabırlı ve özenli çalışma ile olur. Arama motorlarında websitenizin sıralamanısı arttırmak için düzenli olarak bilgilerinizi makele şeklinde paylaşmaya özen gösterin. Kaynaklarınızın neler olduğunu belirtin. Sosyal medyadan ilgilenebilecek herkesin içeriğinizi görmesi için çabalayın. Geri dönütler alın. Aldığınız eleştirilere göre yazınızı veya içeriğinizi gözden geçirip geliştirin. Sadece güvenilir kaynaklardan backlink alın.

En Basit Seo teknikleri olan bu 3 adımı sabırla uygulayın. Etkilerini web sitenizde mutlaka göreceksiniz.

İstanbul Web site tasarım firması olarak bizden istediğiniz websitelerini tasarlarken her zaman size anlattığımız bu kuralları mutlaka uyguluyoruz. Seo’ya uygun web site tasarımı yapıyoruz. Arama motorunda kısa sürede üst sıralara yerini alan web siteler tasarlayarak işinizde başarılı olmanız için elimizden geldiğince sizlere destek olmak bizim işimizdir.

“Etkili SEO İçin Web Sitelerinin Dikkat Etmesi Gereken En Temel 3 SEO Kuralı” üzerine 4 yorum

 1. Paylaşım için teşekkürler. Her backlink gerçekten işe yarıyor mu? Özellikle sosyal medya SEO gruplarinda folkd scoop it gibi siteler üzerinden backlink almamız gerektiğini vurguluyorlar. Bu siteler yabancı kaynaklı siteler olduğu için bizim Türkçe bloglarimiza ne derece etki eder ?

  • Rica ederim. Sorularınız içinde en net cevap verilebilecek sorunuzu cevaplayarak başlayayım. Her backlink kesinlikle işe yaramıyor. Hatta bence bir çoğu kötü etkiliyor. Bence backlink alırken şuna çok dikkat edilmeye çalışılmalı: Eğer backlink aldığınız site sizin sitenize tıklama sağlıyor ve bu tıklama ile gelen kullanıcı sitenizde belli bir süre durup siteniz ile ilgileniyorsa o backlink siteniz için gerçekten harika bir backlink olacaktır. Gelen kullanıcı websitenizi açar açmaz kapatıyorsa bu da kötü bir backlink olacaktır. Bu siteler gerçekten sizin siteniz ile alakalı ise gelen kullanıcılar da sizin siteniz ile ilgilenecektir değilse de giriş yapar yapmaz kapatacaktır. Bu tür sitelerden backlink alırken mutlaka bunu kısas alarak düşünüp öyle almanızı tavsiye ediyorum.

 2. Merhaba Cem bey, seo hakkında hiçbir bilgim yokken okuduklarım sayesinde başlangıç için çok güzel fikirler verdi.Daha önceleri Web sitelerimizi başkalarına yaptırdık fakat google da aramalarda çıkmıyorduk şimdi ise google da istediğimiz kelimeyi yazınca sayenizde ilk sırada çıkıyoruz. Günümüzde sadece Web sitesi yapmak yetmiyormuş seo da büyük önem arz ediyor. Hizmetleriniz için çok teşekkürler.

Görüşlerinize önem veriyoruz. Lütfen yorum yapmayı unutmayınız

%d blogcu bunu beğendi: