Responsive Web Site Tasarımı Nedir?

Responsive Web Site Tasarımı = Mobil Uyumlu Web Site Tasarımı

Responsive Web Site Tasarımı; her ekran için tek bir web site.

Responsive Web Site Tasarımı Nedir?

Responsive web site tasarımı‘nın birebir kelime çevirisi yaparsak “Duyarlı Web Tasarım” diyebiliriz fakat “Mobil Uyumlu Web Tasarım” kullanımı daha verimli bir karşılığı olacaktır.

Duyarlı web tasarım, tasarımcının cihazın türüne bağlı olarak yeniden boyutlandıran bir web sayfası oluşturduğu bir yaklaşımdır. Bu, büyük boy masaüstü bilgisayar monitörü, dizüstü bilgisayar veya akıllı telefonlar ve tabletler gibi küçük ekranlı cihazlar olabilir.

responsive web site tasarımı - responsive web tasarım -- web sitesi tasarımı - site tasarım istanbul
Responsive Web Site Tasarımı

Kısaca tanım yapacak olursak Responsive Design (Duyarlı tasarım);
Bir kullanıcının ekranının boyutunu ayarlayacak veya uyarlayacak bir web sitesi oluşturan web tasarım ve geliştirme tekniğidir. Duyarlı tasarım, erişen cihaza göre optimize edilmiş esnek ve duyarlı bir web sayfası oluşturarak kullanıcının göz atma deneyimini optimize eder.

Responsive Web tasarım, dijital varlığı olan herkes için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Akıllı telefonlar, tabletler ve diğer mobil bilgi işlem cihazlarının kullanımının artmasıyla, daha fazla kişi web sayfalarını görüntülemek için daha küçük ekranlar kullanıyor.

Bu web siteleri, Google tarafından Nisan 2018’de ilan edilen mobil ilk endeksi de dikkate almalıdır. Daha küçük işletmeler mobil varlıklarını artırdıkça, web siteleri, e-Ticaret, Google İş sayfası, sosyal medya sayfaları ve diğer varlıkları herkes için kolayca erişilebilir olmalıdır.

Responsive Web Site Tasarımı

Mobil Uyumlu Responsive Web Site Tasarımın amacı, tek bir siteye sahip olmaktır, ancak farklı boyutlardaki cihazlarda görüntülendiğinde farklı yanıt veren farklı öğeler içerir.

Geleneksel mobil duyarlılığı olmayan bir web sitesi düşünelim. Örneğin, bir masaüstü bilgisayarda görüntülendiğinde, web sitesi üç sütun gösterebilir. Ancak, aynı düzeni daha küçük bir tablette görüntülediğinizde, kullanıcıların sevmediği bir şey olan yatay olarak kaydırmaya zorlayabilir veya öğeler görünümden gizlenebilir veya bozuk görünebilir. Ayrıca birçok tabletin dikey yönde izlenebildiği veya yatay görünüm için yana doğru döndüğü gerçeğiyle de karmaşıklaşmaktadır. Bu ve bunun gibi ekran büyüklüğü değişimleri yapılan web sitesin görünümünü bozmaktadır.

Küçük bir akıllı telefon ekranında, web siteleri görmek daha da zor olabilir. Büyük görüntüler düzeni bozabilir. Siteler ağır grafikler sahipse akıllı telefonlara yüklenme zorluğu yaşayabilir ancak bir site Responsive web sitesi tasarımı kullanıyorsa, tablet sürümü yalnızca iki sütunu gösterecek şekilde otomatik olarak ayarlanabilir. Bu şekilde, içeriğin okunabilir ve gezinmesi kolaydır.

Akıllı telefonda içerik, belki de dikey olarak yığılmış tek bir sütun olarak görünebilir. Görüntüler düzeni bozmak veya kesmek yerine yeniden boyutlandırılacaktır. Önemli olan: responsive web tasarım ile web sitesi görüntüleyicisinin kullandığı cihaza göre otomatik olarak ayarlanmasıdır.

Responsive Web Site Tasarımı Nasıl Çalışır?

Duyarlı siteler akışkan ızgaraları kullanır. Tüm sayfa öğeleri pikselden ziyade, orantılıdır. Yani üç sütununuz varsa, her birinin ne kadar geniş olması gerektiğini değil yani kaç pixel ya da cm gibi kesin uzunluklar değil, diğer sütunlarla ilgili olarak diğerlerine oranla ne kadar geniş olması gerektiğini söylemezsiniz. Sütun 1 sayfanın yarısını almalı, sütun 2% 30, sütun 3 ise% 20 almalıdır. Görüntüler gibi medya da nispeten yeniden boyutlandırılır. Bu şekilde bir görüntü kendi sütununda veya ilgili tasarım öğesinde kalabilir.

Responsive Web Site Tasarımı ile İlgili Konular:

Responsive Web Site Tasarımı’nda Fare veya Touch: Mobil cihazlar için website tasarlama, fare ile dokunma sorununu da gündeme getiriyor. Masaüstü bilgisayarlarda, kullanıcının normalde gezinmek ve öğeleri seçmek için bir faresi vardır. Bir akıllı telefon veya tablette, kullanıcı çoğunlukla parmak kullanıyor ve ekrana dokunuyor. Bir fare ile seçmek kolay görünebilir, bir ekranda küçük bir noktada bir parmağınızla seçmek zor olabilir. Web tasarımcısı “dokunma” düşüncesini mutlaka dikkate almalıdır.

Grafikler ve indirme hızı: Grafik, reklam ve indirme hızı da sorunlardan biridir. Mobil cihazlarda, bir sitenin akıllı telefona yüklenmek için çok uzun sürmemesi için masaüstü görüntülemelerinden daha az grafik görüntülemek akıllıca olacaktır.

Uygulamalar ve “mobil sürümler”: Web siteniz için bir uygulama oluşturmayı düşünebilirsiniz: iPad uygulaması veya Android uygulaması için mobil sürümüz olabilir. Ancak bugün pek çok farklı cihazla, her cihaz ve işletim platformu için uygulamalar ve farklı sürümler oluşturmak bu süreci oldukça zorlaştırıyor.

Küçük İşletmeler Niçin Responsive Web Site Tasarımına Geçmeli?

Her gün daha fazla kişi mobil cihaz kullanıyor. Yakın zamanda yapılan çalışmalar kullanıcıların % 77’sinin mobilden bağlantı yapabildiğini gösterdi.

Web sitenizin trafiğinizi kontrol edin ve mobil cihazlarla web sitenize kaç ziyaretçinin ulaştığını görünce şoke olabilirsiniz. (Google Analytics’te sol taraftaki “Kitle” yi seçin, ardından trafiğin hangi oranının mobil cihazlardan geldiğini görmek için “Mobil”. Trafiği hangi cihazların gönderdiğine bakmak için de ayrıntılı inceleme yapabilirsiniz.)

Duyarlı tasarım şablonlarını satın alabilirsiniz. Örneğin, bir WordPress ile tasarladığınız siteniz varsa, ThemeForest gibi tanınmış bir şablon galerisini ziyaret edebilir ve “duyarlı WordPress temaları” nı arayabilirsiniz. 50 $ ‘ın altında bir tane satın alabilirsiniz. Web geliştiriciniz daha sonra logonuz ve markanız için özelleştirebilir.

Responsive Web Site Tasarımın Faydaları Neler:

Şimdi, duyarlı web sitesi tasarımını sizin için mükemmel bir çözüm haline getiren bazı önemli faktörlere bir göz atalım. Bakalım Responsive Web Tasarımın Faydaları Neler:

Responsive Web Tasarımında Kullanıcı Deneyimi:

Duyarlı bir web sitesi esnektir ve düzenini kullanıcı ekranının boyutuna göre uyarlar. Bu, web sitenizin her zaman site ziyaretçinize mümkün olan en zengin deneyimi sunmasını sağlayacaktır.

Responsive Web Site Tasarımında Maliyet Etkisi:

Duyarlı tasarımların tanıtılmasından önce, bir web sitesinin birden fazla versiyonunu, her bir cihaza uygun olacak şekilde oluşturmak ya da sadece yaygın olarak kullanılan cihazlara yönelik mobil siteler oluşturmak çok yaygındı, ancak bir web sitesini duyarlı bir şekilde tasarlayarak yalnızca bir web sitesine gereksinim duyacaksınız. Sadece kaynak kodun bir sürümü ve sadece bir içerik yönetim sistemi olacak. Bu, yanıt veren web tasarımının hem zamandan hem de paradan tasarruf edeceği anlamına gelir.

Responsive Web Site Tasarımının SEO Yararı:

Birden fazla cihaza uyum sağlayan / uyarlayan tek bir web sitesi oluşturarak, duyarlı web tasarımı (Responsive web tasarım), web sitenizin tüm büyük arama motorları için optimize edilmesine yardımcı olmak için bir zorunluluktur. Birden çok web sitesi için bağlantılar oluşturmak veya içeriği optimize etmek yerine, yalnızca tek bir yanıt veren web sitesini pazarlamanız gerekir. Ayrıca, URL yapısı tüm cihazlarda aynı kalacaktır, arama motorunuzun görünürlüğünü iyileştirir ve sıralamalar size ekstra bir avantaj sağlar.

Web Sitesinin Tıklanma Sayısının Artması ve Satışlar:

Birisi web sitenizi ziyaret edip akıllı cihazlarında bir sorunla karşılaşırsa, sitenizden uzaklaşacak ve bu potansiyel bir işletme olabilir. Ancak, potansiyel müşteri web sitenize cihazlarından kolaylıkla erişebiliyorsa, bir rakibe geçiş yapma olasılığı düşüktür.

Rekabetde Önde Olun: Son istatistikler, web sitelerinin% 30’undan daha azının, şu anda mobil web teknolojisinin tam ve uygun avantajlarından yararlanarak ve duyarlı web tasarımıyla optimize edildiğini söylüyor. İşinizin rekabette önemli bir avantaj elde etme şansı var.

“Responsive Web Site Tasarımı Nedir?” üzerine 7 yorum

  1. harika bir yazı olmuş. teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. sitemizde kaynak belirterek yayınlayabilir miyiz?

  2. Kullanıcıların en az % 60 ı mobil cıhazdan giriyor webw.Bu yuzden responsive web tasarımların çok önemlı olduğunu düşünüyorum.Siteme responsive tema ararken yazınızı buldum.Çok faydalı oldu .Teşekkurler

  3. Günümüzde responsive temaların önemi gerçekten büyük
    Ayrıca Google gibi büyük şirketlerin gözünde değer kazanmasına etkisi tescillenmiştir .

  4. İstanbul web sitesi firması arıyordum. Firmam için daha öncede Web sitesi tasarımı yaptırmıştım ama telefondan girilince tasarım çok kötü görünüyordu. İyisi mi değiştireyim dedim. Aramalarda gezerken sizi buldum aradım. Sıcakkanlı şekilde bizimle ilgilenmeniz dolayısı ile ve tüm isteklerimizin yerine getirmeniz dolayısıyla herkese sizi tavsiye ediyorum.

  5. web sitesi tasarımında responsive tasarım çok önemli. günümüzde büyük çoğunluk web sitesine telefondan bağlanıyor ve telefondan güzel görünmeyen bir web sitesi kullanıcılar tarafından tercih edilmiyor. responsive web sitesi tasarımı hakkında yazdıklarınıza bakılırsa sizin responsive web tasarımında ne kadar yetkin olduğunuz belli oluyor. bence web sitesi yaptırmak isteyen firmaların en fazla önem vermesi gereken konu responsive web sitesi tasarımı yapabilen bir firma ile çalışılmasıdır. günümüzde web sitesi tasarımı yapan firmaların çoğu malesef bu konuda yetersiz ve bilgisiz kalmaktır.

Görüşlerinize önem veriyoruz. Lütfen yorum yapmayı unutmayınız

%d blogcu bunu beğendi: