SEO nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), kısaca bir web sitesi için daha fazla trafik elde etmek amacıyla, organik arama sonuçları içindeki görünürlüğü artırmak için pazarlama ve Web Tasarım sürecidir. Anlaşılır bir dille yazarsak; daha çok tıklanma almak için içeriklerimizle ilgili bir arama yapıldığında ilk sıralarda çıkabilmek adına yapılan çalışmaların bütününe denir.

SEO Nasıl Çalışır?

Google, Bing ve Yahoo gibi her büyük arama motoru, bir arama kullanıcısına ait soruyu en iyi şekilde yanıtlayan web siteleri listesi kullanıcısına sunar.Bu listeler arama sonuçları olarak adlandırılır. Bu arama sonuçlarında reklam olan ücretli sonuçlar bulunacaktır ancak sonuçların büyük bir kısmı organik listeler olarak adlandırılanlardan oluşur. Organik sonuçlar, arama motorlarının analizleri aracılığıyla, kullanıcının sorgusuyla en alakalı olduğunu düşündükleri ücretsiz listelerdir.

Organik listelerde en üst sıralarda yer almak SEO’nun neden bu kadar önemli olduğunun köküdür. Organik sonuçlar şu anda ücretli reklamlara kıyasla çok daha fazla trafik payı alıyor. Dolayısıyla, işletmeniz doğal listelemelerde bulunmuyorsa, tüketici pazarının büyük bir yüzdesini kaçırıyorsunuz demektir.

Sonuçların en üstünde yer almak, arama motoru optimizasyonunun gerçekleştiği yerdir. İşletmeniz için gelir elde edebilecek anahtar kelimeler için gerçekten rekabet etmek üzere alakalı ve optimize edilmiş bir web sitesi oluşturmaya giden çok sayıda strateji ve teknik vardır.

SEO’ya nasıl Başlanır?

Temel SEO başlamak için zor değil, sadece zaman ve bol sabır alır. Web sayfaları genellikle rekabetçi anahtar kelimeler için bir gecede sıralanmaz. Web siteniz için sağlam bir optimizasyon temeli oluşturmaya ve bunun üzerine inşa edilmeye zaman ayırmaya istekliyseniz, başarıya ulaşacak ve organik trafiğinizi artıracaksınız.
Peki, web sitemizi nasıl optimize ediyoruz? Önce arama motorlarının SEO’yu oluşturan çeşitli tekniklerin nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Şimdi sırayla bunlara bir göz atalım.

Google Web Sitelerini Nasıl Sıralandırır?

Arama motorları, web sayfalarını, PDF’leri, görüntü dosyalarını vb. Taramak ve kataloglamak için web tarayıcıları veya örümcekler olarak da bilinen otomatik robotları kullanır. Buradan, her bir web sayfası ve dosya, bir dosyanın endekse dahil edilmek üzere yeterli bir değer sunup sunmadığını belirleyen algoritmalar olarak adlandırılan programlar tarafından değerlendirilir.Bir dosya endekse eklenecek kadar değerli sayılırsa, dosya veya web sayfası sadece algoritmaların belirlediği ve sonuçta kullanıcının sorgusunun amacını karşıladığı arama sonuçlarında görüntülenir. Bu, arama motorlarının başarısının sırrıdır. Bir kullanıcının sorgularına daha iyi cevap verdiklerinde, kullanıcının gelecekte bunları kullanması daha olasıdır. Kullanıcılarının sayısından da anlaşılacağı gibi, Google’ın sürekli olarak gelişmekte oldukları son derece karmaşık algoritmaları nedeniyle daha alakalı sonuçlar verdiği kabul edilmektedir. Rekabet avantajlarını sürdürmek için, Google’ın her yıl algoritmalarına 500-600 güncelleme yaptıkları düşünülüyor.

SEO Faktörleri

Daha önce belirtildiği gibi, bu algoritmalar oldukça karmaşıktır, dolayısıyla bu programların alaka düzeyini belirlemek için düşündüğü birçok faktör vardır. Buna ek olarak, Google ve diğer arama motorları, işletmelerin sistemi “oynaması” ve sonuçları manipüle etmelerini önlemek için çok çalışıyor.

Peki kaç tane faktör var? Google, 10 Mayıs 2006’da, Google’ın düşündüğü 200’den fazla arama sıralaması faktörü olduğunu açıkladı.Daha sonra, 2010 yılında, 200’den fazla arama sıralama faktörünün her birinin 50’ye kadar varyasyona sahip olduğunu belirtti. Bu, gerçek sayıyı 1.000’in üzerinde benzersiz sinyale getirecektir. Çok fazla sinyal olmasına rağmen, her biri eşit ağırlıkta değildir.

Ulusal düzeyde rekabetçi anahtar kelimeler için sıralamak isteyen web siteleri için, en çok önem taşıyan faktörler sayfa içi, sayfa dışı ve cezayla ilgilidir. Sayfa Optimizasyonu içeriğe bağlıdır ve bir web sitesinin rekabetçi arama ifadeleri için sıralama yapma şansına sahip olması için, içeriğin çok alakalı olması ve arama kullanıcısının sorgusunu yanıtlaması gerekir. Sayfa dışı faktörler, web sitesinin bağlantı popülerliğiyle ve yetkili harici kaynakların içeriğinizi nasıl bulduğuna bağlıdır.

Yerel pazarlarında sıralamak isteyen web siteleri için, Google Benim İşletmem, yerel girişler ve yorumların eklenmesi dışında, faktörler çok benzerdir. Google Benim İşletmem ve alıntıları, işletmenin ve hizmet alanının gerçek konumunu doğrulamaya yardımcı olur. Yorumlar, bu yerel işletmenin popülerliğini belirlemeye yardımcı olur.

  • Sayfa İçi SEO

Sayfa İçi SEO, web sitesine işaret eden bağlantılardır. Diğer harici sinyaller ile ilgili olan sayfa dışı SEO‘ya karşılık olarak web sitesinin HTML kodunun ve içeriğinin optimizasyonudur.

Sayfa İçi SEO‘nun arkasındaki genel hedef, arama motorlarının içeriğinizi bulabilmesini sağlamaktır. Ayrıca Web sayfalarındaki içeriğin, hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeler için sıralanmak üzere optimize edilmesini sağlamaktır.

Her sayfanın kendine özgü bir teması olmalıdır. Anahtar kelimeler, ürününüzün veya hizmetinizin temasıyla eşleşmiyorsa, yalnızca söz konusu belirli anahtar kelime grubu için farklı bir sayfa oluşturmanız gereklidir.

İçeriği uygun bir şekilde oluştururken başlığı, açıklamayı ve başlıkları optimize ederseniz, kullanıcı, istediği içeriği bulacağından web sitenizde daha iyi bir deneyime sahip olur. Başlık etiketindeki ve açıklamasındaki içeriği yanlış olarak bildirirseniz, ziyaretçilerin beklediklerini bulmadıklarında hızlı bir şekilde ayrılacağı için web sitenizde daha yüksek hemen çıkma oranlarına yol açar.

HTML kodlaması, anahtar kelime araştırması ve içerik optimizasyonu dahil olmak üzere kapsayacağımız sayfa optimizasyonuyla ilgili birkaç önemli konu var. Bunlar, arama motorlarında üst sıralarda şansa sahip olmaları için ele alınması gereken temel öğelerdir.

  • Web Sitesi Denetimi

Sitenizde sıralamada zorluk yaşıyorsanız, SEO denetimi yapmalısınız. Web sitenizin eksikliklerini tanımlamak için bir SEO analizine ihtiyacınız vardır. Böylece sorunları düzeltebilir ve sitenizi daha sağlam bir temele oturtabilirsiniz. Bir denetim, web sitenizi, hedeflenen anahtar kelimelerinizin sıralamasından geri tutan, sayfanın aksaklıklarını veya eksikliklerini tespit etmeye yardımcı olabilir.

Temel teknik sorunları oldukça kolay bir şekilde tanımlamanıza yardımcı olacak SEO tarama araçları vardır. Bu sayede denetim daha verimli hale gelir. Bir web sitesinin içeriği ve bağlantı profili, bir web sitesinin sıralama becerisinde önemli bir rol oynar. Kaliteli içeriğe veya yetkili bağlantılara sahip değilseniz, son derece rekabetçi arama ifadeleri için üstlerde sıralanmak zor olacaktır.

  • HTTPS Güvenliği

Google, arama kullanıcılarına daha güvenli bir web deneyimi oluşturmak için web sitelerini güvenli hale getirmek istiyor. Google arama motoru için güvenli deneyimler önemlidir. Arama yapan kullanıcılar, görüntülenen sonuçların güvenliğine güvenirse, ileride Google’ın arama motorunu kullanmaya devam etme olasılıkları artar.

Web yöneticilerini web sitelerini güvenli bir şekilde kullanmaya teşvik etmek için Google, SSL’yi arama sıralama faktörü olarak entegre etmiştir. SSL sertifikası olan web siteleri, olmayanlara göre biraz daha avantajlı olacak. Bu büyük bir faktör değil, ancak diğer tüm faktörler eşit ise, güvenli site kazanacaktır.

“SEO nedir?” üzerine 7 yorum

  1. seo hakkında daha fazla paylaşımlar yapmanızı tavsiye ederim çünkü bu konuda çok paylaşım var ve hepsi üstü kapalı oluyor. sizin gibi Sade ve açık anlatan pek kimse yok. teşekkürler

Görüşlerinize önem veriyoruz. Lütfen yorum yapmayı unutmayınız

%d blogcu bunu beğendi: