Web Site Tasarım Şirketi Seçmeden Önce Sormanız Gereken Sorular

Web site tasarım şirketi seçmeden önce sormanız gereken soruları kısaca altta verelim ve daha sonra da bu konuları detaylı inceleyelim. Neler sormalıyız:

 • Web Site Tasarımı İçin Ne Kadar Ücret Alıyorlar ve Ne Dahil?

 • Nerede Hizmet Veriyorlar?

 • Ne Kadar Zamandır Web Site Tasarım İşindeler?

 • Web Site Tasarım Şirketi Büyüklüğü Önemli Mi?

 • Gözden Geçirebileceğiniz Bir Web Site Portfolyosu Var Mı?

 • Web Site Tasarımı Konusunda Referans Sağlayabilirler Mi?

 • Web Site Tasarımcısı Senden Ne İstiyor?

 • Web Sitenizin Tamamlanması Ne Kadar Sürer?

Web site tasarım şirketi seçmek, özellikle seçim yapabileceğiniz birçok site tasarım şirketi olduğunda zor bir karar olabilir.

İhtiyaçlarınızı anlayan ve sizi ciddiye alan bir web site tasarım şirketi bulmak çok önemlidir. Ne de olsa, web site tasarım projesini kendiniz yapmıyorsunuz, işinizin imajını onlara emanet ediyorsunuz.

Bu yazımın amacı, web site tasarımcınızı seçerken doğru soruları sormanıza yardımcı olmaktır; böylece seçiminize güvenebilirsiniz ve masraflı hatalardan kaçınmış olursunuz.

Web Site Tasarımı İçin Ne Kadar Ücret Alıyorlar ve Ne Dahil?

ucuz web site tasarım şirketi
web site tasarım ücreti ne kadar? En ucuz web sitesi ne kadar? web site tasarım fiyatları

Web site tasarım şirketine, herhangi kötü sürprizlerden kaçınmak için sorulacak bariz sorulardan biridir. Aldığınız teklif içinde nelerin dahil olduğunu bildiğinizden mutlaka emin olmalısınız.

Web site tasarımcınıza, tekliflerinde tam olarak ne yazılı, ne tür hizmetler var, web site tasarım hizmetlerine neler dahil değil gibi detaylı soruları sormalısınız.

İsterseniz sorulması gereken soruları sıralayalım:

 • Ismarlama web site tasarımı var mı?
 • İçerik yönetim sistemi (cms) içerir mi?
 • Size gösterilen ilk taslağı sevmediyseniz değişiklik yapabilecek misiniz?
 • Domain (Etki alanı) dahil mi?
 • Domain (Etki alanı) size kayıtlı olacak mı?
 • Web hosting hizmete dahil mi?
 • Sürekli destek var mı? Varsa bu fiyata dahil mi?
 • SEO (Arama motoru optimizasyonu) içerir mi?

Bu hizmetlerden herhangi biri fiyata dahil değilse bu hizmetlerin ne kadar olduğunu öğrenin!

Nerede Hizmet Veriyorlar?

web tasarım şirketi pendik tuzla kartal
ucuz web tasarım şirketi pendik tuzla kartal istanbul

Web site tasarımcısı sizin bulunduğunuz bölgede olmak zorunda değildir ama genellikle aynı ülkede, şehirde veya ilçede olmak yararlı olabilir. Bazen yüz yüze görüşmek gerekebilir ve uzakta olmak gecikmelere neden olabilir. Bundan dolayı sitenizde bir sorun oluşursa bu sinir bozucu olabilir.

Ne Kadar Zamandır Web Site Tasarım İşindeler?

Tecrübeli web site tasarım
website tasarım şirketi, ucuz web tasarım, web tasarım tuzla kartal, ucuz website tasarımı

Web siteniz için bu da önemli. Tecrübenin ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek dahi olmadığını biliyorsunuz. Ayrıca bugün web site tasarımını yapıp ertesi kaybolan bir web tasarım şirketini de kimse istemez. Yıllarca seni desteklemek için hep yanında bulunacak bir web site tasarımcısıyla iş yapmalısınız?

Web Site Tasarım Şirketi Büyüklüğü Önemli Mi?

web tasarım şirketi pendik kartal tuzla
büyük, kurumsal web tasarım şirketleri – serbest website tasarımcısı

Genel olarak, şirketin boyutu, iş kalitesi hakkında hiçbir gösterge sağlamaz. Daha büyük web tasarım şirketleri, çok daha üstün iş üretebilir diye bir istatistik de yoktur. Kendini gerçekten her konuda gayet iyi geliştirmiş serbest web tasarımcılar da vardır. Bir şirketin büyüklüğüyle ilgili ön yargılarınızın gerçeklerin önüne geçmesine izin vermeyin.

Gözden Geçirebileceğiniz Bir Portfolyosu Var Mı?

Her web site tasarım şirketi daha önce tasarladıkları bazı web siteleri görüntüleyebilmeniz için kendi web sitesinde bir portföy koyarlar. Yapılan bu web sitelerine bakmak ve onları değerlendirmek için zaman ayırın.
Kendinize şunu sorun:

 • Sana veya göze hitap eden web site tasarımları var mı?
 • Profesyonel web siteler  var mı?
 • Hızlı yüklenen web siteler  var mı?
 • Web sitelerini bir mobil cihazda veya masaüstü bilgisayarlarda düzgün görebiliyor musun? (Responsive Web Site Tasarım)
 • Referans Sağlayabilirler Mi?

Ayrıca web site tasarım şirketinin önceki müşterileri ile konuşun ve onlara, genel deneyimleri hakkında bazı iyi sorular sorun. Bu sorular aşağıdakiler gibi olabilirler:

Web Site Tasarımcısı Sizden Ne İstiyor?

Herhangi bir web tasarım projesi için web sitesi sahibi bazı isteklerini ve bilgileri vermesi gerekir. Web sitenizin tam istediğiniz gibi olmasını istiyorsanız isteklerinizi anlaşılır şekilde söylemelisiniz.

Web sitenizin istediğiniz gibi olması için yapacağınız bazı şeyler:

 • Beğendiğiniz bazı web siteleri gösterebilirsiniz.
 • Sizi daha iyi anlatan metinler ve şirketiniz ile ilgili elinizde bulunan bazı görüntü ve videoları sağlayabilirsiniz.

Web Sitenizin Tamamlanması Ne Kadar Sürer?

en hızlı en ucuz website tasarımı
websitenin zamanında teslim edilmesi

Web site tasarımcınıza, yeni bir web sitesi sipariş etmeden önce web sitenizi tam olarak bitirilmiş halde almak için ne kadar süre gerektiğini mutlaka sormalısınız. Bu senin tercih ettiğin zaman ölçüsüne uyuyor mu? Bu durum senin için problem oluşturuyor mu? Bu soruların cevaplarına göre tercihinizi yapabilirsiniz.

“Web Site Tasarım Şirketi Seçmeden Önce Sormanız Gereken Sorular” üzerine 8 yorum

 1. Günümüzde o kadar web sitesi yaparım diyen şahıs var ki insanlar kime güveneceğini ne şekilde iş yaptıracağını şaşırdı. Buradaki detaylı bilgiler ile aydınlattığınız için teşekür ederim

 2. Site sahibi ve site tasarımcısı arasındaki diyalog için çok faydalı bilgiler içeren bir makale..Kalemınıze sağlık

 3. Bende website tasarım üzerine bir şirket kurmak istiyorum. Bunun için KOSGEB’den hibe araştırması bile yaptım. Makaleniz benim gibi girişimci insanlara fayda sağlıyor. Teşekkür edeirm.

 4. Daha önce web sitesini yaptırırken yapılan herşey için para almaları beni çok rahatsız etmişti. Daha sonra Web sitesi yapmadan önce neleri bilmem gerekir ne yapmam gerekir hangi soruları sormam gerekir diye arama yaptım. Burada ki yazı ile karşılaştım. Bir web site yapan şirket bizi düşünüp bu yazıyı yazdıysa güvenilir bir web sitesi tasarımı şirketidir diyip web sitemi emanet ettim. İyi ki de etmişim cem bey çok ilgili idi. Sadece 1 kere ödeme yaptım ve istediğim herşey de yapıldı çok şükür. Teşekkür eder mutlak suretle herkese tavsiye ederim.

Görüşlerinize önem veriyoruz. Lütfen yorum yapmayı unutmayınız

%d blogcu bunu beğendi: