Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Ne Demek?

Neden Web Tasarım?

Hadi web tasarım ile ilgili bu soruları cevaplamaya çalışalım:

Web siteleri ve online kaynaklar günlük hayatımızın bir parçası haline geldikçe, web tasarım becerilerine yönelik artan bir talep var – ama tam olarak “web tasarımı” nedir? Basitçe söylemek gerekirse, web tasarımı, web sitelerinin planlanması ve oluşturulmasıdır. Bu, hepsi web tasarımı şemsiyesi altında bulunan bir dizi ayrı beceriyi içerir. Bu becerilerin bazı örnekleri bilgi mimarisi, kullanıcı arabirimi, site yapısı, gezinme, düzen, renkler, yazı tipleri ve genel görüntülerdir.

Tüm bu beceriler ve daha fazlası, tasarımın prensipleri ile birleştirilerek, şirketin veya bireylerin hedeflerine uygun bir web sitesi oluşturulmasına web tasarım denir. sitetasarimist.com olarak bu yazıda, web sitesi tasarımının temellerini ve bu sektörün bir parçası olan çeşitli disiplinleri veya becerileri ele alacağız.

Tasarım, Web Tasarımının Önemli Bir Parçasıdır!

ucuz site tasarımı web site tasarımı
web tasarım nedir? Web site tasarım nasıl yapılır?

Web siteleri HTML adında bir biçimlendirme dili kullanılarak oluşturulur. Web tasarımcıları, her sayfanın içeriğini ve meta verilerini tanımlayan HTML etiketlerini kullanarak web sayfaları oluşturur.Bir web sayfasındaki elemanların düzeni ve görünümü de tipik olarak CSS yani stil sayfaları kullanılarak tanımlanır. Bu nedenle, çoğu web sitesinde, her sayfanın bir tarayıcıda nasıl görüneceğini tanımlayan bir HTML ve CSS kombinasyonu bulunur.

Tasarım, açıkça, “web tasarımı” nın önemli bir parçasıdır. Bu tam olarak ne anlama geliyor?

Tasarım, denge, kontrast, vurgu, ritim, birlik, çizgiler, şekiller, doku, renk ve yön prensiplerini içerir.Bu parametreleri ve hatta sayamadığımız bir çok özelliği bir araya getirerek bir web tasarımcısı web siteleri oluşturur, ancak iyi bir web tasarımcısı sadece tasarım ilkelerini değil, aynı zamanda Web’in kısıtlamalarını da anlar ve bilir. 

Ne demek bu peki?

Şöyle açıklayabiliriz; örneğin, başarılı bir web tasarımcısı tipografik tasarım prensipleri konusunda beceri sahibi olurken, web tipi tasarımın zorluklarını ve özellikle de diğer tip tasarımlardan nasıl farklılaştığını anlayacaktır. Web’in sınırlamalarını anlamanın yanı sıra, başarılı bir web profesyoneli de dijital iletişimin güçlü yönlerini kavramalıdır.

Web Tasarımında Çok Farklı Roller Var

Bir web tasarımcısı olarak çalışırken, tüm sitelerin veya sadece tek sayfaların oluşturulması (veya üzerinde çalışılması) ile görevlendirilmiş olabilirsiniz ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok yönlü bir tasarımcı olmak için öğrenecek çok şey vardır ve isterseniz bunlardan en önemli olanlarına değinelim.

Web tasarımcı neleri bilmelidir?

HTML : Tüm web sitelerinin temelini oluşturan web sayfalarının yapısıdır.

CSS : Web sayfalarının görsel olarak nasıl biçimlendirildiğidir. CSS (Cascading Style Sheets), düzen, tipografi, renkler ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm sitelerin görünümünü ele alır.

JavaScript : Web sitelerindeki belirli davranışları yönetir ve çeşitli etkileşimler ve özellikler için kullanılabilir.

CGI programlama : CGI ve sonraki birkaç giriş (PHP, ASP, vb.), Programlama dillerinin farklı lezzetleridir. Birçok site bu dillerden herhangi birini gerektirmez, ancak daha fazla özellik bakımından zengin olan sitelerin bu dillerden bazıları kullanılarak kodlanması gerekir.

PHP, ASP, ColdFusion komut dosyaları

XML

Bilgi mimarisi : Bir sitenin içeriğinin ve gezintisinin yapılandırıldığı ve sunulduğu yolun, kullanımı kolay olan başarılı bir sitenin yapılmasına yardımcı olur.

SEO : Arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin Google’a ve diğer arama motorlarına çekici olmasını ve bu sitede bulunan ürünleri, hizmetleri veya bilgi özelliklerini arayan kullanıcıların online arama yaptıklarında onu kolaylıkla bulabilmelerini sağlar.

Sunucu yönetimi : Tüm web sitelerinin barındırılması (hosting) gerekir. Bu siteleri barındıran sunucuların yönetimi önemli bir web tasarım becerisidir.

Web stratejisi ve pazarlama : Bir web sitesine sahip olmak yeterli değildir. Bu sitelerin dijital strateji ile pazarlanması gerekir.

Tasarım : Denge, kontrast, vurgu, ritim, birlik, çizgiler, şekiller, doku, renk ve yön prensiplerini içerir.

Hız : Başarılı bir site, ziyaretçilerin bağlantı hızından bağımsız olarak, çok çeşitli cihazlarda hızlı bir şekilde yüklenen bir sitedir. Sitelerin performansını ayarlayabilmek çok değerli bir beceridir.

İçerik : İnsanlar, sitelerin içerdiği içerik için web sitelerine gelir. Bu içeriği oluşturabilmek, web sitesi tasarımı dünyasında kritik öneme sahip bir unsurdur.

Web tasarım alanına giren çok daha fazla alan ve beceri var, ama çoğu tasarımcı, hepsini kavramaya çalışmaz. Bunun yerine, bir web tasarımcısı genel olarak bir veya iki alana odaklanabilir. Web tasarımında ihtiyaç duyulan diğer öğeler, daha büyük bir web tasarım ekibinin parçası olarak başkalarıyla ortak olarak çözülebilecek öğelerdir. Web tasarım ancak bu şekilde en verimli şekilde kullanılır.

Ülkemizde ise bu sayılan özelliklerin hepsini tam anlamıyla bilenler, iş verenler tarafından aranmaktadır. Bu da malesef web yazılımda gelişmemizin önündeki en büyük engellerden biridir.

“Web Tasarım Nedir?” üzerine 12 yorum

  1. Hizmetleriniz için çok teşekkür ederim. bu fiyata bu kalite için ayrıca çok memnunum. Çok teşekkür ederim

  2. Geri izleme: SEO - istsitetasarim
  3. web sitesi tasarımı hakkında harika bir yazı. web sitesi nedir? web sitesi nasıl yapılır? web sitesi tasarımı yapmak için nelerin bilinmesi gerekir? vb. sorularımın cevaplarını burada buldum ve teşekkür etmek istedim. şimdi bana düşense web sitesi tasarımı yapmak için burada öğrendiklerimi detaylandırmak ve buradaki maddeleri daha derinlemesi öğrenmek. tekrardan teşekkür ederim. web sitesi tasarımı öğrenme aşamasında olan biz gençlerin önünü aydınlattığınız için.

  4. web sitesi tasarimi istanbul denildiginde aklima gelen ilk firmasiniz.kendi firma web sitesini size yaptirdim ve cok memnunum.arkadaslarima da web sitesi tasariminda sizi tavsiye ediyorum.Daha once baska web sitesi firmalari ile calistik fakat istedigimiz verimi alamadik.

    • Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederiz Mehmet Bey. Web sitesi tasarımı yaparken önceliğimiz sizin memnuniyetiniz. Sizin gönlünüzdeki, aklınızdaki web site tasarımını size sunabilmek bizim için en değerli olan şey aslında. Sizinle çalışmakta çok güzeldi. Hayırlı işler diliyorum.

Görüşlerinize önem veriyoruz. Lütfen yorum yapmayı unutmayınız

%d blogcu bunu beğendi: