WordPress Nedir?

WordPress Web Site Tasarım Nedir?

WordPress, kısaca PHP’de yazılmış online, açık kaynaklı bir web site tasarım oluşturma aracıdır diyebiliriz. Muhtemelen bugün var olan en kolay ve en güçlü blog ve web site tasarım içerik yönetim sistemidir.

WordPress kendi bloğunuzu veya web site tasarım için kullanabileceğiniz web site tasarımını yayıncılık yazılımıdır. 2003 yılında piyasaya sürüldüğünden beri, WordPress en popüler web site tasarım ve yayıncılık platformlarından biri haline geldi. Bugün, kişisel bloglarından tutun en büyük online haber sitelerine kadar tüm web ortamının yaklaşık yüzde 30’una destek veriyor.

Ancak pek çok kişi, WordPress’in sadece bir blog aracı olduğunu fazla farketmez. Aslında, yalnızca web tarayıcınızı kullanarak kendi web sitenizi oluşturmanıza ve web site tasarlayıp yönetmenize olanak tanıyan oldukça esnek bir içerik yönetim sistemidir (CMS:content management system). Hepsinden iyisi, tamamen ÜCRETSİZ web site tasarım aracı olmasıdır.

Bunun nedeni, WordPress’in bir Açık Kaynak projesi olmasıdır. Bu, dünyanın her yerinden yüzlerce gönüllünün sürekli olarak WordPress yazılımı için kod oluşturup geliştirdiği anlamına gelir ve hayal edebileceğiniz her türden web sitesi oluşturmanıza ve geliştirmenize olanak tanıyan binlerce eklenti, widget ve tema vardır.

WordPress ile Web Site Tasarım Nasıl Yapılır?

İnternetin en eski günlerinden beri, metinleri biçimlendirmek, sayfa düzenleri oluşturmak, görüntüleri görüntülemek vb. için HTML, PHP ve CSS gibi programlama dillerinde web siteleri oluşturulmuştur.

Web tarayıcınız daha sonra bu kodları okur, belirli bir web sayfasının içeriğini görüntülemek ve belli bir düzende göstermek için bu dillerde oluşturulan etiketleri yorumlar.

Ancak bugün, WordPress yazılımını kendi web sunucunuza yaklaşık 5 dakikada yükleyebilirsiniz. Yüklendikten sonra, web tarayıcınızı kullanarak web sitenize giriş yapacak ve ardından nasıl kod yazılacağını öğrenmek zorunda kalmadan web sayfaları oluşturmak için basit bir düzenleyici kullanacaksınız.

www.WordPress.com ve sizin için WordPress’i yükleyen ve hatta birkaç tıklamayla web sitenizi oluşturmaya başlamanıza imkan veren bazı şirketler bile vardır. WordPress’i, www.WordPress.org‘dan kendi hosting’iniz için indirilebilir veya WordPress.com üzerinden hosting servisiniz olmadan ücretsiz bir şekilde barındırabilirsiniz. Yani sitenizi tamamen ücretsiz olarak WordPress.org‘da tasarlayıp WordPress.com‘dan online ortama yayabilirsiniz.

Niçin Web Site Tasarım için WordPress’i tercih etmeliyiz?

 • Ücretsiz Web Site Tasarım

  Her şeyden önce, WordPress Açık Kaynaktır. Bu, dünyanın her yerinden sürekli olarak WordPress‘i geliştirmek için çalışan binlerce insan olduğu anlamına gelir. WordPress açık kaynak kodlu bir proje olduğu için tamamen ÜCRETSİZ.

 • Esnek Web Site Tasarım

  İnanılmaz derecede esnek ve genişletilebilirdir. Web siteniz veya bloğunuzun tüm görünümünü kolayca değiştirmenize ya da posta listesi, fotoğraf galerisi veya online bir mağaza gibi yeni özellikler eklemenize olanak tanıyan binlerce eklenti ve tema vardır. Fakat bazıları bunun için ücret talep edebilir.

 • Kolay Web Site Tasarım

  Kullanımı ve öğrenmesi kolaydır. Web sitenizde küçük bir değişiklik yapmak istediğinizde bir web tasarımcısı tutmanıza gerek olmayabilir. Çoğu zaman, kod yazmayı öğrenmek zorunda kalmadan kendi içeriğinizi kolayca güncelleyebilir ve oluşturabilirsiniz. Aslında, Microsoft Word gibi bir programda temel biçimlendirme araçlarını nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, sitenizi düzenleyebilirsiniz.

 • Kolay Web Site Desteği

  Sorun yaşarsanız veya özel özellikler eklemek istiyorsanız, destek bulmak veya size yardımcı olacak birini bulmak ve işe almak kolaydır. Size yardımcı olabilecek binlerce WordPress geliştiricisi ve tasarımcı da vardır ve bunları bulmak kolaydır. Biz de sizlere yardımcı olmak için elimizden geleni yaparız.Sitemiz üzerinden veya sosyal medya hesaplarımızdan bize sorularınızı sorabilirsiniz. Bunun için ayrıca resmi WordPress Forumu, sorularınızın yanıtlarını almak için harika bir blogdur ama birazcık İngilizce bilmek kaydıyla diyelim :).

 • SEO Dostu Web Site Tasarım

  WordPress ayrıca SEO dostudur. WordPress, içeriğinizin arama motorlarında daha iyi optimize edilmesi için ihtiyacınız olan her şeyi içerir. Bu, sitenizin görünürlüğü ve online ortamlardaki başarısı için kritik öneme sahiptir. Google’dan Matt Cutts; WordPress’in SEO’da başarılı olmak için yapıldığını söylüyor.

 • Rahat Web Site Kontrolü

  Son olarak, içeriğinizin kontrolü sizdedir. Diğer yayıncılık platformları kendi web sitenizde yapabileceğiniz ve yapamayacağınızı sınırlarlar ve sizi kendi servislerine kilitlerler. WordPress‘te ise içeriğinizi Blogger veya Tumblr gibi diğer sistemlerden içe aktarabilirsiniz. Ayrıca, WordPress‘ten uzaklaşmak için verilerinizi kolayca dışa aktarabilirsiniz. Sitenizin ve içeriğinizin kontrolü sizde .

WordPress sizin için uygun mu?

Kod yazmayı öğrenmek zorunda kalmadan kendi blogunuzu veya web sitenizi oluşturmanıza yardımcı olacak kolay bir araç arıyorsanız, WordPress’i seveceksiniz. Ayrıca, WordPress‘in, sitenizin gelecekte sizinle birlikte büyümeye devam etmesini sağlamak için binlerce tema, eklenti ve destek seçeneği ile inanılmaz derecede esnek olduğunu göreceksiniz.

WordPress’i kim kullanıyor?

Web sitenizi internet ortamında yayınlamak için WordPress kullanıyorsanız, iyi bir şirket olabilirsiniz. Birçok ünlü blog, haber merkezi, müzik siteleri, Fortune 500 şirketleri ve ünlüleri WordPress kullanıyor.

Örneğin, Mashable ve TechCrunch gibi ünlü bloglar hem WordPress’te. The New York Times’ın blogları ve CNN’nin  blogları gibi haber siteleri de WordPress’i kullanıyor.

WordPress’i kiminlerin kullandığını merak ediyorsanız, WordPress Showcase adresine gidin ve WordPress‘i kullanan tanınmış sitelerin ve ünlü kişilerin sayısından etkileneceksiniz.

Bu yazımızın size faydalı olmasını umuyoruz ve WordPress ile neler yapabileceğinizi görmek için sabırsızlanıyoruz! Kendinize inanın! Size Profesyonel Web Site Tasarım konusunda destek için her zaman yanınızdayız! Ya da sadece Site Tasarım içi bir tık uzağınızda diyelim.

Yazımızla ilgili destek ve görüşlerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz. Yorum yazmak sadece bir kaç saniyenizi alacaktır. Teşekkür Ederiz.

“WordPress Nedir?” üzerine 13 yorum

 1. Hello ,

  I saw your tweets and thought I will check your website. Have to say it looks very good!
  I’m also interested in this topic and have recently started my journey as young entrepreneur.

  I’m also looking for the ways on how to promote my website. I have tried AdSense and Facebok Ads, however it is getting very expensive.
  Can you recommend something what works best for you?

  I also want to improve SEO of my website. Would appreciate, if you can have a quick look at my website and give me an advice what I should improve: http://janzac.com/
  (Recently I have added a new page about FutureNet and the way how users can make money on this social networking portal.)

  I have subscribed to your newsletter. 🙂

  Hope to hear from you soon.

  P.S.
  Maybe I will add link to your website on my website and you will add link to my website on your website? It will improve SEO of our websites, right? What do you think?

  Regards
  Jan Zac

 2. I think that what you said was very logical. However, what
  about this? suppose you wrote a catchier post title? I mean, I
  don’t wish to tell you how to run your blog, however what if you added a title that grabbed people’s attention? I mean Site Tasarım WordPress Site
  Tasarım İstanbul- Web Site Tasarım Sitesi is a little boring.
  You might look at Yahoo’s front page and see how they
  create article titles to grab people interested. You might add a related video or
  a pic or two to grab readers excited about what you’ve got to
  say. Just my opinion, it might bring your posts a little bit more
  interesting. http://www.betfortuna1.com/188bet

 3. I think that what you said was very logical.
  However, what about this? suppose you wrote a catchier post title?
  I mean, I don’t wish to tell you how to run your blog, however what if you added a title that grabbed people’s attention? I mean Site Tasarım WordPress Site
  Tasarım İstanbul- Web Site Tasarım Sitesi is a little boring.
  You might look at Yahoo’s front page and see how they create article titles to grab people interested.
  You might add a related video or a pic or two to grab readers excited about what you’ve got to say.

  Just my opinion, it might bring your posts a little bit more interesting. http://www.betfortuna1.com/188bet

 4. wordpress bir harika, onunla küçük ya da büyük demeden her türlü web sitesi üretebiliyorsunuz. makaleniz oldukça detaylıydı. teşekkür ederim.

 5. Bazı noktaları biraz karışık olsa da özellikle YOAST eklentisi ile WordPress kolay bir program.Paylaştığınız bazı özellikleri bilmiyordum yazınızı okuduktan sonra öğrendim.Teşekkür ederim.

 6. wordpres hakkında faydalı bilgiler var. her şey için çok ama çok teşekkür ederim. wordpress hakkında yazılan okuduğum en iyi yazı bu diyebilirim. wordpress ile site tasarımı yapan en iyi firma sizsiniz diyebilirim.

Görüşlerinize önem veriyoruz. Lütfen yorum yapmayı unutmayınız

%d blogcu bunu beğendi: